Menu

Technologie stojící za sportovními kity sání Eventuri

S tolika sportovními kity sání na truhu vyvstává přirozená otázka:

"Co je tak speciálního na sportovních sáních Eventuri?"

Zde jsou tři odpovědi, které stojí za úspěchem značky Eventuri a které nás tak výrazně oddělují od zbytku světové produkce:

  1. Unikátní design airboxu, ve kterém je umístěna filtrační vložka.
  2. Naše vlastní sportovní filtry, kterými jsou airboxy osazeny.
  3. Naše zaměření na sání jako na kompletní řešení, nikoliv jen na některé vybrané aspekty aplikované napříč kompletní nabídkou.

Eventuri unikátní design airboxu

Na první pohled se může sání eventuri jevit stejné jako běžná produkce sportovních sání ostatních výrobců. Ve skutečnosti však Eventuri používá zcela odlišné řešení. Abychom tento rozdíl lépe pochopili, podíváme se nejdřív na konvenční sportovní kity sání.

Většina aftermarket sportovních sání používá kónicky filtr, který je svou přírubou nasazený na sacím vedení, které zpravidla obsahuje snímač množství nasávaného vzduchu (MAF) s tím, že kolem filtru je umístěn tepelný štít. Při takovém řešení se však musí nasávaný vzduch vypořádat se zmenšením průměru mezi sací plochou filtru a vstupem do sací hadice během kriticky krátké vzdálenosti. Takovou konstrukcí tak vzrůstá riziko nežádoucích turbulencí a míst, kde se hromadí vzduch, který je na své dráze brzděn. K tomuto jevu dochází především v nízkém a středním pásmu otáček. K nárůstu výkonu, který výrobce proklamuje, tak často dochází až při dosažení posledních několika set otáček v dostupném spektru.

Naproti tomu sání Eventuri používá reverzní kónus a samotný airbox se tak stává propojovacím dílem mezi filtrem a sací trubicí. Prvkem, který tak udává tok nasávaného vzduchu není filtr samotný, ale právě patentovaný airbox Eventuri. Tento airbox je navíc vyroben z karbonových vláken, které mají perfektní tepelně izolační vlastnosti a zaručují tak, že nedochází k nežádoucímu ohřevu nasávaného vzduchu. Proudící vzduch má tak pro nasměrování do sací trubice k dispozici celý objem airboxu a nedochází k brzdění vzduchu nebo nežádoucím turbulencím. Specifický tvar airboxu navíc vyvolává "venturi" efekt, kdy je vzduch tvarem airboxu přirozeně směřován přímo do motoru.

V reálném provozu tak nejen, že získáváte deklarovaný nárůst výkonu a krouticího momentu, ale dochází i k rychlejší odezvě na sešlápnutí plynového pedálu.

Rozdíl mezi standardním sáním a Eventuri airboxem

 

Analýza proudění vzduchu airboxem Eventuri osazeným novou generací filtrační vložky:

Proudění vzduchu airboxem Eventuri

 

Výsledný vzhled patentovaného airboxu Eventuri s reverzně umístěnou filtrační vložkou:

Karbonový airbox Eventuri

 

Vlastní sportovní filtrační vložky Eventuri

Pro maximální účinnost našich Eventuri sání jsme vyvinuli vlastní filtrační vložky, abychom podpořili ideální směrování nasávaného vzduchu a zároveň zajistili dokonalou filtraci i těch nejjemnějších částic. Sportovní filtrační vložky Eventuri jsou naprosto unikátní a přizpůsobené reverznímu směru montáže.

Specifické filtrační vložky Eventuri

Nová generace filtračních vložek Eventuri

Kompletní řešení

Velmi důležitou částí pro vývoj špičkových sportovních sání Eventuri je fakt, že je vnímáme nikoliv jako jednotlivé komponenty, ale jako kompletní funkční celek. Ke každému typu vozu přistupujeme individuálně a jednotlivé díly navrhujeme tak, aby naplno využívaly potenciál vozu a zároveň spolu dokonale fungovaly jako kompletní sestava sportovního sání. Více vzduchu například nemusí nutně znamenat přínos, pokud bude tento vzduch nasáván od horkého motoru. Jednoduché umístění tepelných štítů pak jednoduše není řešením. Sportovní sání proto řeší ideální způsob nasávání čerstvého vzduchu a také zajišťuje, že tento vzduch bude ochráněn před ohřátím po celé své cestě do motoru vozu.

Eventuri investuje obrovské množství času, aby zajistilo hladké nasávání studeného vzduchu bez restrikcí, nežádoucích turbulencí a bez rizika, že se pracně získaný čertvý vzduch ohřeje od motoru.

 

Eventuri kit sání jako kompletní řešení